دریافت رمز دوم یکبار مصرف ؛ سدی در برابر سرقت اطلاعات بانکی

به گزارش وبلاگ درگاه فراپال؛ همان طور که قبلاً اشاره کردیم بانک با راه اندازی اپلیکیشن ۶۰ اقدام به راه اندازی سامانه ای برای ساخت رمز یکیار مصرف نموده است. سیستم بانکی کشور نیز برای جلوگیری از برداشت غیرمجاز از حساب مشتریان خود، اعلام کرده که رمز دوم کارت های شبکه شتاب از انتهای اردیبهشت ما غیرفعال شده و تنها با دریافت رمز دوم یکبار مصرف امکان انجام خریدهای اینترنتی مقدور خواهد بود. به همین دلیل تمامی بانک ها برای مشتریان خود پیامک ارسال کرده و آنها را از این موضوع مطلع ساخته است.

دلیل این تصمیم

دلیل تصمیم الزام بر استفاده از رمز یکبار مصرف
دلیل تصمیم الزام بر استفاده از رمز یکبار مصرف

نمی توان به طور قطع و یقین دلیل آن را عنوان کرد ولی شاید دلیل اصلی این حرکت ظهور صفحات فیشسنگ یا همان درگاه های پرداخت جعلی است که سبب شده بسیاری از افراد با وجود آنها به مشکل بر بخورند و دارایی آنها توسط افراد سودجو و فرصت طلب سرقت شود

الزامات رمز دوم یکبار مصرف

الزامات قانونی
الزامات قانونی

در رابطه با الزاماتی که بانک مرکزی برای تخصیص رمز دوم یکبار مصرف تعیین کرده باید گفت که رمز تولید شده باید حداقل از ۷ رقم باشد و تنها باید به مدت ۶۰ ثانیه اعتبار داشته باشد تا امکان سوء استفاده از آن وجود نداشته باشد.

هزینه دریافتی در این سیستم

هزینه فعال سازی
هزینه فعال سازی

در مورد هزینه این سیستم باید گفت که این سیستم رایگان بوده و هیچ کارمزدی در این رابطه (ارسال پیامک و یا احتمالاً نرم افزار مربوطه) از حساب مشتریان کسر نمی کردد.

مدت زمان اعتبار رمز دریافتی

رمز دوم یکبار مصرف تنها یک دقیقه (۶۰ ثانیه) اعتبار خواهد داشت و پس از آن به صورت خودکار غیرفعال خواهد شد و حتی در صورت لو رفتن رمز فرد سودجو نهایتاً یک دقیقه اعتبار خواهد داشت و پس از آن عملاً بلااستفاده خواهد شد.

سخن آخر

راه اندازی چنین سامانه ای می تواند تا حد زیادی جلوی کلاهبرداران و افراد سودجو که با طراحی درگاه های جعلی قصد در ذخیره سازی اطلاعات بانکی افراد و خالی کردن حساب دارند گرفته شود. اگر تعیین رمز یکبار مصرف برای رمز اول نیز آغاز شود می تواند تا حد زیادی مانع بروز مشکلات برای افراد گردد.

منبع: اختصاصی فراپال

نظرات
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۸:۰۳ ب٫ظ

[…] گزارش وبلاگ درگاه فراپال؛ همانطور که در پست «دریافت رمز دوم یکبار مصرف؛ به بانک مراجعه کنید» عنوان کرده ایم در حال حاضر اکثر بانک ها برای این کار […]

نظر جدید